Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomi- och inköpssystem
Referensnummer: UH-2018-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser helhetsåtagande gällande ett leverans-, support- och underhållsavtal innehållande nyttjanderätt, tjänster för installation, parametersättning, utbildning, driftsättning samt support, underhåll och vidareutveckling av Ekonomisystem och Inköpssystem för Vakin. Målet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör med kapacitet och intresse att utvecklas med kunden för att på bästa vis underhålla system och affärsmodell under längre tid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
System för ekonomi- och redovisning samt system för e-handel. Avtal ska tecknas för licens samt för underhålls- drift- och supportavtal, inklusive rätt att ta del av nya versioner. Målet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör med kapacitet och intresse att utvecklas med kunden för att på bästa vis underhålla system och affärsmodell under längre tid.