413055-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Industrirobotar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatiserat sterilförråd.
Referensnummer: LS 2017-0995
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42997300 Industrirobotar
II.1.4.
Kort beskrivning
Genom denna inbjudan ges möjlighet att inkomma med en ansökan om att delta i SLL:s upphandling av Automatiserat sterilförråd till Karolinska Universitetssjukhuset. Denna upphandling genomförs som en konkurrenspräglad dialog enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
Upphandlingens omfattning kan komma att påverkas av dialogfasen. Den slutliga omfattningen kommer att fastställas senast då Dialogpart inbjuds att lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Automatiserat sterilförråd
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42997300 Industrirobotar, 42960000 Manöver- och styrsystem, tryckeriutrustning, grafisk utrustning, utrustning för kontorsautomatisering och informationsbehandlingsutrustning, 42965100 Driftssystem för lager, 48430000 Programvara för lagerförvaltning, 48782000 Programvara för lagerhantering, 79991000 Lagerhantering, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Automatiserat sterilförråd till Karolinska Universitetssjukhuset nKH.