413059-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Informations- och marknadsföringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profilmaterial 2017.
Referensnummer: C2017/726
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39294100 Informations- och marknadsföringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitetet köper idag profilprodukter för i storleksordningen 400 000 SEK/år. Beloppet kan komma att variera under avtalsperioden och påverkas av universitetets ekonomiska situation och prioriteringar inom marknadsföring. Försäljning sker till universitetet via vår webbshop och via universitetets butik.
Leverantören kommer att vara universitetets huvudleverantör av profilprodukter. I viss omfattning, vissa speciella produkter och vid speciella tillfällen kan universitetet välja annan leverantör.
Samtliga produkter skall stärka Karlstads universitets varumärke och följa universitetets grafiska profil. Profilprodukter är en viktig del i universitetets marknadsföring.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39294100 Informations- och marknadsföringsprodukter, 79340000 Reklam och marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen