413124-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Trikåvaror
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdstextilier.
Referensnummer: LD16/03589
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19251000 Trikåvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
— personal- och patientkläder;
— operationstextilier;
— bädd- och badtextilier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Sjukvårdtextilier
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19251000 Trikåvaror, 39518100 Operationsdukar, 39511100 Filtar, 39512000 Sänglinne, 39516110 Kuddar, 39516120 Huvudkuddar, 33199000 Sjukvårdskläder, 39512100 Lakan, 39512200 Påslakan, 39518200 Operationslakan, 39514200 Kökshanddukar, 39514100 Handdukar, 19242000 Frotté
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Denna upphandling avser ramavtal omfattande personal- och patientkläder, operationstextilier, bädd- och badtextilier.