413176-2020 - ResultatSverige-Ängelholm: Markanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsarbeten
Referensnummer: KS 2020/152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för anläggningsarbeten inom Ängelholms och Örkelljunga kommun.
Kommunerna köper årligen in ett stort antal tjänster för anläggningsarbeten inom gata, VA och park.
Volym för direktavrop är ca 4 000 000 SEK för Ängelholm och ca 2 000 000 SEK för Örkelljunga.
Volym för förnyad konkurrensutsättning är ca 40 000 000 SEK för Ängelholm och ca 10 000 000 SEK för Örkelljunga.
Kommunerna avser att teckna ramavtal med minst 3 företag som kommer att rangordnas inbördes.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen