2. Förfarande
Förfarande
Titel: Request for information (RFI) - Digital anatomisk 3d-atlas för Västra Götalandsregionen
Beskrivning: Inom Hälso-sjukvård i Västra Götalandsregionen finns ett behov av ett digitalt anatomiskt atlas ur flera olika perspektiv, bland annat ur utbildningsperspektiv och kliniskt perspektiv. Behovet finns inom olika yrkeskategorier som bland annat fysioterapeuter, ortopeder, sjuksköterskor och läkare inom olika specialiteter. Det finns idag cirka 6000 läkare inom Västra Götalandsregionen. Inom dessa yrkeskategorier finns det även de som gör Allmäntjänstgöring, Specialisttjänstgöring eller vidareutbildar sig samtidigt som de arbetar kliniskt. Atlasen är avsedd att täcka och möta är kliniskt verksam personal och ej studenter.
Intern identifierare: RS 2024-03429
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd