41321-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diabetesmaterial
Referensnummer: VF2019-0007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0007 Diabetesmaterial
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50 Insulinpump Bas
51 Insulinpump Bas, slangfri (Patchpump)
52 Fristående system av kontinuerlig sensorbaserad glukosmätning (rtCGM)
53 Fristående system av annan sensorbaserad glukosmätning (isCGM)
54 Teststicka till glukosmätare bas
55 Teststickor till ketonmätare/glukosmätare
56 Teststicka till talande glukosmätare
57 Teststicka till glukosmätare med kassett eller motsvarande
58 Kanyl till insulinpenna
59 Lansett till blodprovstagare
60 Blodprovstagare flergångs med lansetter
61 Blodprovstagare engångs
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:190 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2020-09-01
Avtalets beräknade slutdatum: 2022-08-31
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen