Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laser Power Source
Referensnummer: HV 2019/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42662000 Svetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
University West (Högskolan Väst) is procuring a laser power source including fibers, rebuilding of existing tools and a new laser welding tool with scanning optics. The equipment will be used to further enhance the University's research capabilities and to create an inspiring environment for research and teaching in laser welding science.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42610000 Verktygsmaskiner som drivs med laser och fleroperationsmaskiner, 42660000 Verktyg för lödning, hårdlödning och svetsning; maskiner och utrustning för anlöpning och varmsprutning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen