41324-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Älmhult: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skafferiartiklar.
Referensnummer: 16/78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av livsmedel, enkla hygien- och husgerådsartiklar i små mängder och mindre förpackningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter, 15811000 Brödprodukter, 15842000 Choklad och sötsaker, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen