Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Natursten till bygg- och entreprenad.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Natursten till bygg- och entreprenadprojekt samt egen regi.
Huvudsyftet med denna nya upphandling är att få en enhetlighet gällande den natursten som levereras till de olika byggprojekten. När sten köps in via entreprenaderna är ofta svårt att få entreprenörerna att leverera önskad sten/sten kvalitet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter, 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen