413267-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter inom strategi och webb för att skapa en sammanhängande kundupplevelse i de digitala kontaktytorna
Referensnummer: 19/82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende konsulter inom strategi och webb för att skapa en sammanhängande kundupplevelse i de digitala ytorna.
Omfattning
Jönköpings kommun söker en leverantör för samarbete och utveckling av den externa digitala ytan.
Vi är inne i en intensiv utvecklingsfas där vi ser över vårt erbjudande av e-tjänster, digitalisering av kundprocesser och webbutveckling och hur detta blir en sammanhängande kundupplevelse ihop med våra olika digitala kanaler. Vi söker en utvecklingspartner som har goda omvärldskunskaper, en tydlig och involverande arbetsprocess, har hög ambitionsnivå gällande kundnytta, användarupplevelse, interaktionsdesign och webbdesign.
Uppdraget innebär en leverans av lösning för den externa digitala ytan för mötet med medborgare och företag. Utgångspunkten är att göra det enkelt att söka information och uträtta ärenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär en en leverans av lösning för den externa digitala ytan. Lösningen ska bygga en ny servicewebb med helhetslösning också för app, mina sidor, e-tjänsteplattform och kundärendehanteringssystem.
Lösningen ska bestå av mallar i SiteVision för två webbplatser - Servicewebb och profilwebb. Lösningen ska som nämns ovan också knyta ihop helheten. Hänsyn ska tas till den bakomliggande tekniska arkitekturen.