413268-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Parkeringsmätare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala parkeringsautomater
Referensnummer: 19/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38730000 Parkeringsmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun inbjuder anbudsgivare att lämna anbud på leverans och installation av ca 100 st. hybrid och elnätsdrivna parkeringsautomater med option på ytterligare 20 st. automater. Parkeringsautomaterna skall installeras enligt avrop under de första två åren efter avtalsstart. Avrop kommer att ske i partier om ca 15 st. Upphandlingen omfattar även ett ramavtal för reservdelar, drift och teknisk support och uppgradering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30144400 Automatisk avgiftsbetalning, 51200000 Installation av mät-, kontroll-, test- och navigeringsutrustning, 51214000 Installation av parkeringsmätare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett avtal för inköp, leverans och installation av ca 100 st. hybrid och elnätsdrivna parkeringsautomater med tillhörande och webbaserat systemstöd. Parkeringsautomaterna skall installeras enligt avrop under de första två åren i tätt samarbete med B. Leverans och montage av parkeringsautomaterna kommer att ske succesivt om ca 15 st. automater.
För kompletterande avrop begär beställaren ytterligare en option på ca 20 st. automater, (optionen kan komma att avropas styckvis).
Upphandlingen avser även ett ramavtal för reservdelar, drift och teknisk support och uppgradering samt webbaserat och anpassat systemstöd för dessa enligt i förfrågningsunderlagets specificerade krav.
De administrativa tjänster skall starta omgående efter installationen och löpa enligt villkor i kommande avtal.
Samtliga offererade delar i anbudet skall idag finnas installerade och i bruk hos andra aktörer. Allt skall vid leverans vara fult fungerande och inte kräva någon ytterligare utveckling.
Samtliga parkeringsautomater skall vara utrustade för kortbetalning.