413276-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Bjuv: Larmövervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm och larmmottagningstjänst till ordinärt boende
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bjuvs kommun har ett antal vårdtagare som bor i ordinärt boende. För vårdtagare som är beviljade insatsen trygghetslarm önskar Bjuvs kommun nu upphandla hyra av teknisk utrustning i form av trygghetstelefon samt även en larmmottagningstjänst.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) delar:
1. Teknisk utrustning
2. Larmmottagning
Upphandlingen kommer resultera i ett ramavtal för successiva avrop under kontraktsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 736 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen