2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn avseende direktupphandling av konstnärlig tjänst Paviljong Torget
Beskrivning: Moderna museet genom verksamheten Statens konstråd har för avsikt att ingå skisskontrakt med option att avropa genomförandekontrakt avseende en ny konstnärlig gestaltning för Paviljong Torget i Luleå. Projektet och upphandlingen genomförs i samverkan med Akademiska Hus. Logga in i Mercell TendSign för att ta del av informationen i PDF-format.
Intern identifierare: DDnr: 3.1.6/2026:128
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Ytterligare klassificering (cpv): 92311000 Konstverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: option att avropa genomförandekontrakt (à 1,5 miljoner) avseende genomförande av den föreslagna konstnärliga gestaltningen som tagits fram av konstnären (leverantören) inom ramen för skissuppdraget.