413294-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Strängnäs: Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala läkemedelsfördelare för dosdispenserade läkemedel
Referensnummer: SN/2021:255-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun bjuder in att lämna anbud vad gäller upphandling av hyra av digitala läkemedelsfördelare för dosdispenserade läkemedel. Läkemedelsfördelarna ska ha ett webbaserat administrationssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strängnäs kommun bjuder in att lämna anbud vad gäller upphandling av hyra av digitala läkemedelsfördelare för dosdispenserade läkemedel. Läkemedelsfördelarna ska ha ett webbaserat administrationssystem. I ett första läge avser beställaren att hyra ett begränsat antal läkemedelsfördelare (ungefär 5 - 15) för ett pilotprojekt. Om pilotprojektet blir framgångsrikt, planerar beställaren att hyra fler läkemedelsfördelare. Den uppskattade kvantiteten på ramavtalets avtalstid inklusive förlängningar och optioner är max 50 läkemedelsfördelare eller ungefär 5 miljoner kronor, men ingen garanti för volym ges. Se mer information, även om takvolym, i upphandlingsdokumentet.