Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av bostad med särskild service - Solbacken och Roshagen
Referensnummer: KSUH23/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun upphandlar driften av två bostäder med särskild service enligt lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS).
Uppdraget avser att driva båda bostäderna med särskild service enligt LSS § 9:9 för vuxna tillhörande personkrets 1, det vill säga personer med autismspektrumtillstånd samt intellektuell funktionsnedsättning.
Nuvarande utförare för Solbackens gruppbostad och Roshagens servicebostad är Attendo LSS AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Solbackens gruppbostad:
Solbacken är en gruppbostad som är belägen i ett naturskönt område på Adelsö. Solbacken omfattar en byggnad med fyra lägenheter och utrymmen för gemenskap och personal samt en anslutande annexbyggnad med två lägenheter. Samtliga lägenheter är i markplan. Till enheten tillhör även en garagebyggnad som idag används som förråd. Till Adelsö kommer man med allmän färjeled.
Roshagens servicebostad:
Roshagen är en servicebostad som är belägen i Skärvik på Ekerö. Boendet ligger i anslutning till ett bostadsområde med närhet till friluftsområdet Jungfrusundsåsen. Roshagen omfattar fyra byggnader varav en byggnad med två lägenheter, en byggnad med tre lägenheter och en byggnad med en lägenhet samt utrymmen för gemenskap och personal. Samtliga lägenheter är i markplan. Till enheten tillhör även en separat byggnad med förrådsutrymmen, källsorteringsrum och undercentral.