413399-2026 - Resultat
Sverige – Ombyggnadsarbete – Starens förskola, Eskilstuna. Om- och tillbyggnad
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelStarens förskola, Eskilstuna. Om- och tillbyggnad
BeskrivningProjektet avser om-och tillbyggnad av Starens förskola i Eskilstuna kommun. Bef. förskola byggs om till 2 avdelningar, ett storkök, en matsal samt gemensamma ytor. Bef. skyddsrum skall även byggas om. Tillbyggnaden utgör 6 avdelningar, gemensamma ytor samt tekniska utrymmen. Komplementbyggnader skall uppföras på förskolegården. Utemiljö anläggs med tillhörande utrustning. BTA nybyggnad: ca 100 m² BTA ombyggnad: ca 1 080 m² BTA tillbyggnad: ca 1 300 m² Behandlad tomtarea: ca 9 000 m²
Föregående meddelande549623-2020
Intern identifierare20/38
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000