Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering skollokaler i Hammarö kommun
Referensnummer: Ks 2018/127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ny, till- och ombyggnad av förskolor och skolor inom Hammarö kommun. Projektet utförs i partnering (även kallat utökad samverkan eller samverkansentreprenad) varvid Beställaren och Entreprenören gemensamt löser de uppgifter man löpande ställs inför i ett öppet samarbete med en i vissa delar integrerad projektorganisation.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen