413591-2026 - Resultat
Sverige – Undervisning och utbildning – Gymnasiekurser
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Gymnasiekurser
Beskrivning: Region Gotland, Utbildnings- och arbetslivsförvaltningen, avser teckna ramavtal omfattande distansutbildning på gymnasial nivå. Utbildningen ska genomföras i enlighet med Skolverkets riktlinjer. Anbudsgivaren ska kunna tillhandahålla gymnasieämnen på distans i enlighet med Skolverkets riktlinjer. Anbudsgivaren ska erbjuda undervisning med kontinuerlig utbildningsstart som deltids- och heltidsstudier. Anbudsgivaren ska tillhandahålla en lärplattform där undervisningen sker med god kvalitet. Anbudsgivaren ska delta aktivt i kvalitetsuppföljning som leds av Region Gotland.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandets viktigaste kännetecken: Förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103152:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning, 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning