Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bostad m särskild service enl. SoL.
Referensnummer: RS 2017-733
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialförvaltningen kommer att upphandla ramavtal gällande enstaka platser inom Bostad med särskild service enligt Socialtjänstlagen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 95 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att avse platser på Gotland och riktar sig till såväl befintliga verksamheter som de som vill etablera sig på den gotländska marknaden.