413621-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vallentuna: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevaknings- och säkerhetstjänster.
Referensnummer: UH2017-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bevaknings- och säkerhetstjänster för Sörab:s olika anläggningar som ligger geografiskt fördelade i olika delar av våra 9 ägarkommuner. Tjänsterna avser otillåtet tillträde, brand och allmän säkerhet med periodisk rondering, särskilda insatser m.m.
Planerad avtalstid är 3 + 1+ 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen