413625-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av programmeringstjänster samt leverans av hårdvara – Uppgradering Styrsystem.
Referensnummer: KF2017-236
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Käppalaförbundet har behov av att uppgradera stora delar av sina styrsystem som har varit i drift sedan andra halvan av 90-talet. Systemen är kritiska för driften av anläggningen och målsättningen är att säkerställa tillgången till välfungerande system för de närmsta 15-20 åren.
Se förfrågningsunderlaget för detaljer.
Observera att ni ska lämna hela ert anbud under första steget Ansökningsinbjudan i Tendsign.
Välkomna att lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 72212000 Programmering av tillämpningsprogram, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72240000 Systemanalys och programmering, 72700000 Datanätstjänster, 72710000 Tjänster för lokalt datanät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen