413629-2019 - ResultatSverige-Lund: Grävning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster 2019
Referensnummer: SN 2019/0049
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112400 Grävning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Lunds kommuns, Serviceförvaltningen Markentreprenads, behov av entreprenadmaskintjänster.
I huvudsak kommer avrop göras vid behov för arbeten på fastighetsmark, gator, gång- och cykelbanor, parker, parkvägar, parkeringsytor, inklusive ledningsschakter för olika försörjningssystem (VA, el, fjärrvärme, optokabel etc.)
Typ av avtal
Ramavtal.
Avtalsformen är ramavtal med rangordning. Avtal kommer att upprättas med fem (5) leverantörer. Det innebär den leverantör som är rangordnad som nummer ett tillfrågas först. Om leverantören tackar nej eller inte kan leverera önskad tjänst i tid går förfrågan till den leverantör som är nummer två i rangordningen och så vidare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen