2. Förfarande
Förfarande
Titel: Revisionstjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser revisionstjänster för Eskilstuna kommun samt Eskilstuna Kommunföretag AB inklusive dess dotterbolag och underkoncerner. Eskilstuna kommun: Uppdraget för Eskilstuna kommun avser att vara sakkunnigt biträde till kommunens förtroendevalda revisorer för granskning av kommunens nämnder, styrelser, beredningar och stiftelser. Arbetet omfattar räkenskapsrevision, verksamhetsrevision samt viss administration. Uppdraget innefattar också att i tillämplig omfattning, avseende granskning av de kommunala bolagens verksamhet, vara sakkunnigt biträde till av kommunfullmäktige utsedda lekmannarevisorer i Eskilstuna kommunföretag AB, inklusive dess dotterbolag och underkoncerner. Revisionstjänster i form av fördjupade granskningar av nämndernas och styrelsernas verksamhet samt av de kommunala bolagen kan komma att beställas. Eskilstuna Kommunföretag AB: Uppdraget omfattar att genomföra lagstadgad revision av Eskilstuna Kommunföretag AB inklusive dess dotterbolag och underkoncerner. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör under förutsättning att minst ett (1) lämpligt anbud inkommer.
Intern identifierare: UE 25.165
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79212000 Revision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000