Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: 2.3.1-78/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm stad, genom Revisionskontoret, inbjuder till anbudsgivning i upphandling avseende revisionstjänster i den omfattning som framgår av upphandlingsdokumenten.
Upphandling är uppdelad i fyra olika anbudsområden. Ramavtal tecknas med en leverantör per anbudsområde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79111000 Juridisk rådgivning, 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision, 79212200 Internrevision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision, 79212500 Tjänster i samband med räkenskapsgranskning, 79221000 Skatterådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar att under Revisionskontorets ledning tillhandahålla tjänster inom revision och ta fram underlag för Stadsrevisionens revision av kommunstyrelsen samt berörda nämnder förtecknade i Bilaga 1.
Utöver uppdraget att svara för tjänster inom revision enligt ovan kan ramavtalet nyttjas för avrop av tilläggsuppdrag. Omfattningen av tilläggsuppdrag framgår av krav på tjänsten för aktuellt anbudsområde.
Del nr: Anbudsområde 2
Ramavtalet omfattar att under Revisionskontorets ledning tillhandahålla tjänster inom revision och ta fram underlag för Stadsrevisionens revision av berörda nämnder förtecknade i Bilaga 1.
Del nr: Anbudsområde 3
Leverantören utses att vara auktoriserad revisor för den lagstadgade revisionen av moderbolaget Stockholms Stadshus AB med tillhörande dotterbolag förtecknade i Bilaga 1.
Del nr: Anbudsområde 4
Leverantören utses att vara auktoriserad revisor för den lagstadgade revisionen av försäkringsbolagen S:t Erik Försäkrings AB samt S:t Erik Livförsäkring AB.