Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport & distribution av matlådor
Referensnummer: UH-2021-61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar uppdraget att transportera och distribuera matlådor från kommunens produktionskök till personer med biståndsbeslut om matdistribution enligt Socialtjänstlagen. Avtalad leverantör ansvarar för att uppdraget sköts i sin helhet enligt avtalat specifikation samt med den professionalism och medmänsklighet som krävs. Antalet matlådor som levereras per dag är för närvarande ca 600 stycken. Antalet personer som köper en eller flera matlådor dagligen eller per vecka varierar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 60100000 Vägtransporter, 85310000 Socialt arbete, 85312200 Hemkörning av varor, 64120000 Budtjänster, 60161000 Pakettransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar uppdraget att transportera och distribuera matlådor från kommunens produktionskök till personer med biståndsbeslut om matdistribution enligt Socialtjänstlagen.
Antalet matlådor som levereras per dag är för närvarande ca 600 stycken. Antalet personer som köper en eller flera matlådor dagligen eller per vecka varierar.
Detta avtal kan max komma att omfatta en total volym av ca 520 000 matlådor under en avtalsperiod på fyra år.
Sannolikt värde baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 375 000 matlådor under en avtalstid på fyra år.