Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm Ordinärt boende och Boende LSS och SÄBO.
Referensnummer: 7027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Hofors kommun har för avsikt att upphandla trygghetslarm för särskilt boende samt trygghetstelefoni för ordinärt boende. För att få ett enhetligt system i hela kommunen som underlättar både arbetet med och runt larmen görs upphandlingen för båda boendeformerna tillsammans.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen