Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskiner för fastighetstvätt
Referensnummer: 2018-19225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42716000 Tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ramavtal för anskaffning av maskiner för fastighetstvätt med tillhörande tjänster till Kriminalvården. Upphandlingens syfte är att tillgodose Kriminalvårdens behov av maskiner för fastighetstvätt under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39713211 Tork- och pressenheter, 42716120 Tvättmaskiner, 42716200 Torkmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ramavtal för anskaffning av maskiner för fastighetstvätt med tillhörande tjänster till Kriminalvården.