Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externa utvecklingsteam.
Referensnummer: 3.2.1-2017-104752
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsultstöd avseende externa utvecklingsteam som tjänst framför allt inom områdena systemutveckling och systemförvaltning, men även applikationsdrift, förstudier, analyser och utredningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 72316000 Dataanalys, 72514200 Förvaltning av dataanläggning för datasystemutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen