413735-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: E-lärande
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform (LMS) och kursadministrativt systemstöd SLL1737.
Referensnummer: LS 2016-0472
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80420000 E-lärande
II.1.4.
Kort beskrivning
SLL är en kompetensintensiv organisation där utbildning/fortbildning i någon form är en naturlig del av alla medarbetares vardag. Inom SLL används idag en befintlig webbaserad lärplattform för e-kurs och kursadministration tillgänglig för organisationens samtliga ca. 45 000 användare.
Upphandlingen omfattar en molntjänstbaserad Learning Management System (LMS) för att möta SLL:s nuvarande- och kommande behov av en webbaserad lärplattform.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning, 48931000 Programvara för utbildning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212930 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning och underhållning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72300000 Datatjänster, 72400000 Internettjänster, 80000000 Undervisning och utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen