413745-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxiresor för Uppsala och Gotland.
Referensnummer: UH-2016-115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Taxitjänster som avser Uppsala och Gotland.
Lokalt Uppsala län, Uppsala tätort och Arlanda flygplats med fasta priser. Lokalt Gotland, namngivna lärosätesorter ger mervärde. Personbilstransporter med möjlighet upp till minibuss avseende 8 passagerare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Taxiresor som avser Uppsala-regionen.
Lokalt Uppsala län, Uppsala tätort och Arlanda flygplats med fasta priser. Personbilstransporter med möjlighet upp till minibuss avseende 8 passagerare.