413753-2016 - ResultatSverige-Karlstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner.
Referensnummer: UE/160146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget ämnar upphandla en Licenspartner.
Upphandlingen omfattar bland annat:
— En strategisk samarbetspartner (licenspartner) för landstinget inom avtalshantering och licensiering för strategiskt viktiga produkter.
Beräknad avtalslängd är två (2) år med option om förlängning maximalt 12 månader plus 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen