413755-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vällingby: Konsulttjänster för energibesparing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst, Energikartläggning i stora företag samt Energideklarationer i vissa byggnader 2018.
Referensnummer: 17/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordna ramavtalsupphandling gällande konsulttjänsten Energikartläggning (2014:266) i fastigheter samt därmed sammanhängande Energideklarationer.
Energideklarationer som kommer att utföras i fastigheter där Energikartläggning inte kommer att ske, omfattas inte av denna upphandling.
Deltagande bolag; AB Familjebostäder, AB Svenska Bostäder, AB Stockholmshem och Micasa fastigheter i Stockholm AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen