413770-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Bjuv: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård 2017.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Bjuvs kommuns avtal medföretagshälsovården löper ut 1.2.2018 och därför görs nu en ny upphandling. Vi kommer att arbeta för att bli ännu effektivare med hälsofrämjande-, förebyggande-, rehabilitering- och anpassningsarbete för våra medarbetare. Leverantören/leverantörerna ska tillsammans med kommunen arbeta med att förebygga och undanröja säkerhetsrisker på arbetsplatserna samt ha relevanta kunskaper i att identifiera, förebygga och beskriva sambanden mellanarbetsmiljö, organisation, produktivitet och hälsa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79430000 Krishantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bjuvs kommun har enligt lag skyldighet att ha den företagshälsovård som arbetsförhållanden kräver. Kommunensförhållningssätt är att sjukvård och behandling i första hand tillgodoses inom ramen för samhällets hälso- och sjukvård. Företagshälsovård är främst till för att arbeta främjande, förebyggande, utredande och som en oberoende rådgivandeexpertresurs. Vår intention är att förskjuta insatserna från det rehabiliterande och fokusera på det hälsofrämjande.