413885-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Genomförande av undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagens villkor och verklighet - enkätundersökning
Referensnummer: Ä 2022-2854
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311200 Genomförande av undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Företagens villkor och verklighet (Fvov) är en enkätundersökning som riktar sig till små och medelstora företag i Sverige. För senaste undersökningen (Fvov 2020) gjordes insamling av SCB mellan november 2019 och januari 2020 och för Coronaspecial gjordes insamling av Statisticon mellan november och december 2020. Det har nu blivit dags för en ny omgång av den ordinarie undersökningen som kommer ha arbetsnamnet Fvov2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramen och omfång av enkäten, dvs. antal frågor och ämnen, kommer att i mycket stor utsträckning likna enkäten för Fvov2020 som kan ses via den här länken: Företagens villkor och verklighet - Tillväxtverket (tillvaxtverket.se) (https://tillvaxtverket.se/statistik/vara-undersokningar/foretagens-villkor-och-verklighet.html).