Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter och omfattar projekt-, projekterings- och byggledning, installationssamordning, kontrollansvarig enligt PBL och BAS-P.
Avsikten är att teckna ramavtal med tre leverantörer vilka rangordnas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen