413926-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Anläggningsarbete för kommunikationsledningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal för fiberutbyggnad – Hudiksvall och Nordanstig.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hudiksvall.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtal för avrop av Totalentreprenader.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej