413929-2018 - ResultatSverige-Lund: Dynor till rullstolar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sittdynor
Referensnummer: 2018:01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33193221 Dynor till rullstolar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser de skånska kommunernas huvudsakliga inköpsbehov av förhöjningskuddar till stolar och sittdynor till rullstolar.
Upphandlingen
Upphandlingen avser de skånska kommunernas huvudsakliga behov av förhöjningsdynor, coxitdynor samt sittdynor till manuella rullstolar. Upphandlingen består av totalt 19 produktgrupper enligt upphandlingens kravspecifikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33193220 Delar och tillbehör till rullstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen