Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vårdsängar och sängryggstöd
Referensnummer: 2018:02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser de skånska kommunernas huvudsakliga inköpsbehov av vårdsängar och sängryggstöd.
Upphandlingen
Upphandlingen avser de skånska kommunernas huvudsakliga behov av vårdsängar och sängryggstöd. Upphandlingen består av produktgrupperna: vårdsäng, sängryggstöd med sidoplacerad motor samt sängryggstöd med invändigt placerad motor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33192100 Sjukbäddar, 33192130 Inställbara sängar med motor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen