413965-2023 - PlaneringSverige-Uppsala: Glasögonglas
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsundersökning Synhjälpmedel-Glasögonglas och bågar
Referensnummer: UPPH2023-00174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734200 Glasögonglas
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet är att samla information om produkter, tjänster och hur leverantörer ser på modeller för upphandling av produkter inom området. Kommande upphandling är ett samarbete inom Sjukvårdsregion Mellansverige, kallat 7-klövern. Expertgruppen består av representanter från Syncentraler.
Nuvarande avtal för Synhjälpmedel glasögonglas och bågar löper ut 2024-04-30. Målet är att få ta del av information från både nya och befintliga leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Glas och synsvagoptik
Bågar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33730000 Ögonvårdsprodukter och korrigerande linser, 33734000 Glasögon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI (Request for information) Synhjälpmedel glasögonglas och bågar
Inledning
Den planerade upphandlingen föregås av en Request For Information, RFI, Syftet för upphandlingsgruppen är att samla information om produkter, tjänster och hur leverantörer ser på modeller för upphandling av produkter inom området. Kommande upphandling är ett samarbete inom Sjukvårdsregion Mellansverige, kallat 7-klövern. Expertgruppen består av representanter från Syncentraler. Regionen erbjuder inte någon ekonomisk ersättning för deltagande.
Bakgrund
Regionen har idag gällande avtal för Synhjälpmedel glasögonglas och bågar som löper ut 2024-04-30. För att få en större marknadskännedom av vad marknaden kan erbjuda inom detta område har expertgruppen valt att genomföra en RFI. Målet är att få ta del av information från både nya och befintliga leverantörer.