Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VS-arbeten, Säter.
Referensnummer: GNU 2017/58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Säters kommun och Säterbostäder avser upphandla ramavtal för att tillgodose sina behov av VS-arbeten.
Entreprenadarbetena innefattar löpande VS-arbeten och injusteringar (Värme och Sanitet) vid t.ex. ombyggnader, lokalanpassningar, underhåll och reparationer.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör för avrop upp till 200 000 SEK och ytterligare två (2), totalt 3 entreprenörer för avrop över detta belopp enligt AFD.43.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen