Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Logistikpartner.
Referensnummer: VLL 929-2917
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Under de närmaste åren kommer att stort antal byggentreprenader av olika storlek och komplexitet att genomföras vid NUS. Ytorna inom NUS är begränsade och används förutom av de verksamheter som bedrivs inom sjukhusområdet också av ett flertal parallellt pågående byggentreprenader. Bristande samordning och logistik är en stor riskfaktor avseende möjligheterna för VLL och våra anlitade entreprenörer att kunna hålla avtalade tider, upprätthålla en säker arbetsmiljö och god ekonomi.
Detta uppdrag syftar till att säkerställa en god funktion i fråga om transporter och ytor för lastning och lossning inom NUS.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen