414018-2017 - ResultatSverige-Ludvika: Spårvägsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult utbildning spårarbeten – Borlänge.
Referensnummer: GNU 2017/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234121 Spårvägsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar utbildning för utförare av järnvägsunderhåll som behöver regelbunden utbildning för att uppfylla Trafikverkets krav. Borlänge kommun erbjuder utbildningar för detta men kommunen har inte alltid resurser för detta och behöver alltså konsulter som kan genomföra utbildningarna.
Utbildningarna är uppdelade i 2 olika grupper:
— Utbildning i kapning och slipning av rälsmaterial;
— Banteknik för underhållspersonal/tekniker.
Utbildningarna ska genomföras i enlighet med de av Trafikverket godkända kursplanerna. Goda branschkontakter lokalt och regionalt är ett krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kapning och slipning av rälsmaterial
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45234121 Spårvägsarbeten, 79632000 Utbildning av personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Utbildning i kapning och slipning av rälsmaterial,
Banteknik för underhållspersonal/tekniker
Del nr: 2