Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Höftskyddsbyxor
Referensnummer: IN-IN19-0317
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling
Denna upphandling avser ramavtal på höftskyddsbyxor i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingens syfte är att tillgodose regionernas behov av efterfrågade varor och tjänster under avtalsperioden. Målsättning är att köpa in varor och tjänster med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.
Upphandlingen omfattar:
Hjälpmedel, inklusive leverans
Tillbehör och reservdelar
Dokumentation
Generell och/eller specifik utbildning
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33180000 Funktionellt stöd, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33199000 Sjukvårdskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen