414133-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Programvara för tidsredovisning eller personal
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningsplaneringssystem
Referensnummer: KS18.969
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun bjuder in till anbudsgivning avseende IT-stöd för hantering av bemanningsplanering och schema, och vikarierekrytering inom Sektor stöd och omsorg i Lerums Kommun.
I syfte att förbättra verksamheten och göra den mer effektiv och samtidigt kunna erbjuda personalen utökade tjänstgöringsgrader har kommunen för avsikt att upphandla ett IT-stöd för hantering av bemanningsplanering och schema och vikarierekrytering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen