414184-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Byggnadsinstallationsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
4771 Säkerhetstekniska installationer
Referensnummer: FUT 2019-0332
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Att på totalentreprenad utföra tillfälliga installationer under byggtiden som innefattar ett radiokommunikationssystem, datanätverk samt system för positionerings- och passagekontrollsystem och utrymningslarm för utbyggnad av Blå linjen till Barkarby samt Gul linje till Arenastaden. Systemet ska utnyttjas i flera olika skeden och av flera entreprenörer under tiden för utförandet av projekteten som ska installeras, underhållas och demonteras innan anläggningen tas i reguljär drift.