2. Förfarande
Förfarande
Titel: Affärssystem
Beskrivning: Försvarets radioanstalt (FRA) bjuder in till upphandling av nytt affärssystem, enligt förhandlat förfarande i 2 steg. FRA använder för närvarande affärssystemet ERP som levereras av Unit4. Systemet är installerat hos FRA som själva ansvarar för löpande drift och förvaltning. Behovet är ett affärssystem som på ett ändamålsenligt sätt administrerar myndighetens ekonomi med stöd av gällande lagstiftning under fred, kris och krig. FRA efterfrågar med denna upphandling ett system som levereras on-premises. I upphandlingen ingår genomförande av implementation inklusive färdigställande av integrationer, myndighetsanpassningar, etablering av produktions- och testmiljö samt konsultstöd under och efter införandet, utbildning och support/underhåll. Funktionalitet som efterfrågas för kommande system är inköpsmodul, funktionalitet för tolkning och hantering av pappers- och pdf-fakturor, leverantörsreskontra, redovisning, kundreskontra, anläggningsregister samt budget och prognos. Även funktionalitet för tidredovisning, projekt och avtalsbevakning kan bli aktuellt. Projektet beräknas som tidigast starta i april 2027 och Systemet avses vara i bruk i sin helhet senast 1:a januari 2029.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132724:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48443000 Programvara för redovisning, 48445000 Programvara för kundhantering, 48444000 Redovisningssystem, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning