414309-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Utlandsrekrytering specialistläkare och sjuksköterskor.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 22: Rekrytering och urval av personal
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Södermanlands län, Västmanlands län.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län,SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Landstinget Sörmland och Landstinget Västmanland (köpare) genomför upphandling av ramavtal för tjänster avseende utlandsrekrytering av specialistläkare, specialistsjuksköterskor och allmänsjuksköterskor från annat EU-land i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till egen rekryteringsverksamhet av läkare och sjuksköterskor.
Tjänsten innefattar sökning efter och urval av kandidater för köparens räkning samt för utvalda kandidater utbildning i svenska språket, svensk författningskunskap, svensk kultur samt anpassning till ett liv i Sverige (relocation). Tjänsten innefattar även, vid behov, bland annat språkutbildning och relocation av medföljande familjemedlemmar.
Denna upphandling består av följande delar:
A Rekryteringstjänst läkare,
B Rekryteringstjänst sjuksköterska.
Anbud kan lämnas på en, 2 eller båda delarna.
Köparen kommer att teckna avtal med max. tre (3) leverantörer per delområde som kommer att avropas enligt rangordning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79600000 Rekryteringstjänster, 79624000 Förmedling av vårdpersonal, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner