See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Pensionsadministration och försäkringslösningar
Beskrivning: Vill ni vara leverantör av pensionsadministration och försäkringslösningar till flera kommuner och kommunala bolag i Dalarna? Upphandlingscenter genomför nu en upphandling av Pensionsadministration och försäkringslösningar till Falu kommun, Borlänge kommun, Borlänge Kommuns Förvaltningsaktiebolag, Ludvika kommun, Västerbergslagens Utbildningsförbund (VBU), Hedemora kommun, Säters kommun, Gagnefs kommun, Gagnefsbostäder AB, Avesta kommun, Gamla Byn AB, Avesta Vatten och Avfall AB, Södra Dalarnas Räddningstjänstförbund och Södra Dalarnas Samordningsförbund. Välkomna att lämna anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80700:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 66520000 Pensionstjänster, 66522000 Gruppensionsförsäkringar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Försäkringslösningar ska kunna erbjudas som option.