414313-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Simrishamn: Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tjänsteentreprenad avseende skötsel och underhåll av offentlig belysning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Simrishamn.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
I samhällsbyggnadsförvaltningens ansvar ingår att sköta kommunens gator, parker och offentliga rum. I detta ansvar ingår även den offentliga belysningen. Belysningsanläggningarna som ska skötas är i huvudsak belägna inom Simrishamns stad och i de konsolideringsorter som finns i kommunen. Exempel härpå är Kivik, Sankt Olof, Gärsnäs, Borrby, Skillinge och Hammenhög.
Entreprenaden är en tjänsteentreprenad och baseras på ABFF 15, med inslag av byggentreprenader i form av t.ex. armaturbyten.
Tjänsteentreprenaden/Driftsentreprenaden:
— Skötsel och underhåll av belysningsanläggningar tillhörande kommunens offentliga belysning;
— Eventuella inspektionsrundor efter avrop;
— Felanmälan beträffande trasiga lampor, trafikskadade stolpar m.m.;
— Jour/beredskap;
— Utredning och åtgärdande av trafikskador;
— Utbytesplaner;
— Punktbyten.
Byggentreprenaden:
— Utbyte och reinvestering avseende belysningsanläggningarna samt utbyte av miljöfarliga ljuskällor till mer miljövänliga ljuskällor.
Förfrågningsunderlaget hämtas via TendSign och består av följande bifogade dokument:
— Kontraktsformulär daterad 18.11.2016;
— Objektsbeskrivning daterad 18.11.2016;
— Övergripande tjänstekrav (S1-S6) daterad 18.11.2016;
— Tjänstebeskrivningar (SA-SJ) daterad 18.11.2016;
— Upphandlingsföreskrifter daterad 18.11.2016;
— Bilaga 1 Översiktskarta/kommunöversikt (inkl. elnätsområden) daterad 15.9.2011;
— Bilaga 2 Översiktskarta för belysningsanläggningar daterad 15.9.2011;
— Bilaga 3. Exempel på sammanställning belysningspunkter i Excel-ark;
— Bilaga 4 Exempelkarta över belysningsanläggningar;
— Bilaga 5 Anbudsformulär daterad 18.11.2016;
— Bilaga 6 Á-prislista daterad 18.11.2016;
— Bilaga 7 Referensformulär daterad 18.11.2016;
— Bilaga 8 Grävningsbestämmelser;
— Bilaga 9 Grävningsansökan blankett;
— Bilaga 10 Kartor över värdefull bebyggelsemiljö;
— Bilaga 11 TFF-skadeblankett;
— Bilaga 12 Exceldokument med hjälpmedel för á-prislista.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner